13 Ocak 2014 Pazartesi

Fırın Eldiveni Dikimi

      Dikiş Öğreniyorum  başlıklı  yazımda  bahsettiğim  dikiş kursum,  jet hızıyla  son  buldu :)  Kurs mekanının  eve olan  uzaklığı,  ulaşımın  zor  olması,  öğretmenle  olan  iletişim  kopukluğu  ve  kursumuzun  yetersiz  imkanları  nedeniyle  bırakmak  zorunda kaldım.  Ama bu  beni yıldırdı mı?  Tabiiki  hayır!  Bu  dikiş  ya  öğrenilecek  ya  öğrenilecek,  başka yolu yok. :)

       Evde,  ilk  aldığım  günkü  kadar yeni  ve  el  değmemiş  makinemle daha  sıkı  arkadaş  olmaya  karar verdim.  Kendime bir  fırın  eldiveni  diktim.  Bunu yapabilmek için  günlerce  internetteki  fırın eldiveni resimlerine  videolarına  ve her türlü  yapım aşamalarına  baktım.  Sonunda kendime  kendimce bir sentez çıkarıp  acemi  işi  ürünü  çıkardım  ortaya.  Eksikleri  yada  yanlışları  olabilir  ama  yapım  aşamalarını  da,  benim gibi  yeni  öğrenmeye  hevesli  arkadaşlar  için  fotoğrafladım.  Umarım faydalı olur.

    Bundan sonraki  hedefim bir  mutfak  önlüğü  dikmek.  Haydi  bismillah.Şimdi bu eldiveni  beraber dikelim..


 adım-1: Önce bir kağıt yada kartona, elimizin  etrafından çizerek  kalıp çıkardım  ve  kestim. adım-2: Kapitone kumaşı  ve desenli  kumaşın ters-düz yönlerine  dikkat ederek şekildeki  gibi  iğneledim.


 adım-3: İğnelediğim yerden diktim. Aynısından bir tane daha hazırladım.


adım -4: Hazırlanan 2  parçanın  ön  yüzleri  birbirlerine bakacak şekilde  üst üste koydum ve kaymaması için  iğneledim. Desenli  kısım  içe geleceği  için  şuan dışta. Kalıbı   en üste  koyup  etrafını  kalemle çizdim. Burası dikilecek olan kısım.    adım -5:  Kalemle çizilen  kısım  dikildi.  Böylece bütün parçalar  birbirine  dikilmiş  oldu.
 adım -6: Diktiğim yerin  etrafından  fazlalıkları  kestim.


 adım-7: Burda minik bir püf noktası var. İki parmak arasına  makasla, dikişe 1 milim kala  birkaç minik kesik  atmak gerekiyor. Becerikli bir arkadaşımdan  öğrendiğim kadarıyla  buna  ''çıtlatma''  deniyor.  Bu köşeli  kısım, eldiven ters çevrildiğinde büzüşmesin diye  yapılıyor.

Şimdi  bütün dikiş  aşamaları  bitti.  Artık  eldivenimizi  ters çevirebiliriz. Ve sonuç:
2 yorum:

Adsız dedi ki...

Boncuk hanım merhaba öncelikle yaptıklarınız gerçekten çok güzel fakat bu fırın eldiveninin içine ne tür pamuk kullanıyorsunuz acaba ?

BONCUK HANIM dedi ki...

Merhabalar efendim, eldivenin içine kapitoneli kumaş kullandım. Kendinden elyaflı oluyorlar.Haricen pamuk yada elyaf kullanmadım yani. Beğeniniz için ayrıca teşekkürler :)