28 Temmuz 2008 Pazartesi

Alaca Hüyük'de Keşfettiklerim


Geçen haftasonu (yani dün ve önceki gün) eşimin memleketi olan Çorum'un Alacahüyük Köyüne gittim ve misafir olduğum evde bir-iki minik keşif yaptım. Onlardan biri el örmesinden yapılmış bu buzdolabı süsü oldu.
İşte bir İCAT daha..Petşişeden çiçek. Önce petşişeşin üzerindeki dar olan ağız kısmını kesiyorsunuz, sonra yukardan aşağı doğru incecik ve eşit kalınlıkta şeritlere ayırıyorsunuz. Bu işlemi şişenin ortasına kadar yapıyorsunuz, altta bir saksı kalınlığında pay kalacak. Sonra bu herbir şeridin uçlarına çiçek pullardan ve boncuklardan takaıp süslüyorsunuz. İşte hepsi bu..


Ve buda yukarıdaki elişinin devamı:) Nasıl yani dediğinizi duydum sanki. Şöyle oluyor: Çiçek haline getirdiğiniz pet şişelerin kapaklarını atmıyorsunuz,biriktirip onları da böyle bir duvar süsü haline getiriyorsunuz. Kapakların ortalarından birer delik açıp, ipi bu deliklerden geçire geçire her yerini kaplıyorsunuz. Tüm kapaklara aynı işlemi uyguladıktan sonra hepsini bir düzen içerisinde birbirine dikiyorsunuz.Üzerlerini pullarla süsleyip,uçlarından boncuk sallandırıp duvarsüsünü tamamlıyorsunuz.

Hiç yorum yok: